Jak stworzyć idealne CV?

Curriculum Vitae to dokument będący jednym z fundamentów współczesnego rynku zatrudnienia. Praktycznie żaden pracodawca nie wyobraża sobie przeprowadzenia rekrutacji bez wcześniejszego otrzymania CV od wszystkich kandydatów. Jeżeli więc jest to tak powszechny wymóg, pracownicy mogą osiągnąć duże korzyści za sprawą odpowiedniego CV. Niestety, większość ludzi nie przygotowuje swojego życiorysu w należyty sposób. Dlatego warto to zmienić! Jak zatem powinno wyglądać idealne CV?

CV to nie tylko dokument – to personalna wizytówka!

Niepozorne CV jest dla pracodawcy pierwszym i jednocześnie najważniejszym źródłem informacji na temat danego kandydata. Dlatego należy je postrzegać jako personalną wizytówkę, która może stać się zarówno atutem, jak i wadą. W związku z tym należy odpowiedzieć sobie na jedno pytanie. Czy źle przygotowana, niechlujna lub sztampowa wizytówka może na kimkolwiek wywrzeć dobre wrażenie? Odpowiedź wydaje się oczywista.

Idealne CV – krok po kroku

Aby stworzyć idealne CV, należy być przygotowanym na to, że cały proces może okazać się czasochłonny. Istnieje bowiem szereg aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę podczas tworzenia dokumentu.

  • Zdjęcie – często w treści ogłoszeń dotyczących pracy pojawia się informacja o tym, aby CV zawierało zdjęcie. Oczywiście błędne jest myślenie, że pracodawcy wystarczy jakakolwiek fotografia. Wręcz przeciwnie. W przypadku CV nie ma miejsca na dowolność. Najlepszym wyborem będzie tzw. zdjęcie do dokumentów. Odpowiednia aparycja kandydata ma ogromne znaczenie dla rekruterów, dlatego idealne CV nie może zawierać przypadkowej fotografii.
  • Doświadczenie – opisanie swojego doświadczenia zawodowego nie ogranicza się wyłącznie do zamieszczenia informacji o byłych pracodawcach. Dużo ważniejsze jest bowiem wymienienie zakresu wykonywanych obowiązków. Jeżeli dawne stanowisko wymagało np. tworzenia cyklicznych raportów, warto o tym wspomnieć. Co istotne, należy unikać zbytniego rozpisywania się.
  • Umiejętności – tutaj należy skoncentrować się wyłącznie na tych kompetencjach, które są istotne w przypadku danej pracy. Przykładowo, pracownik biurowy powinien zamieścić informację o tym, że potrafi biegle obsługiwać pakiet MS Office. Natomiast informacja o posiadanym prawie jazdy będzie tutaj całkowicie zbędna. Zarówno umiejętności, jak i doświadczenie, warto przedstawić zwięźle i konkretnie. Najlepiej sprawdzą się wypunktowania, które dodatkowo poprawią przejrzystość dokumentu.
  • Wykształcenie – krótka adnotacja o ukończonych studiach lub szkole średniej będzie w tym przypadku wystarczająca. Jest jednak jeden wyjątek. Jeżeli dotychczasowa edukacja była związana z daną profesją (np. kurs ratownika medycznego), zdecydowanie należy o tym wspomnieć!
  • Dane kontaktowe – nigdy nie należy podawać w CV danych kontaktowych, które są wykorzystywane do nieformalnej komunikacji. Dotyczy to zwłaszcza adresu e-mail. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze wzoru – imię.nazwisko@nazwadomeny.pl.

Na zakończenie trzeba przypomnieć o ważnej zasadzie. Idealne CV nie może być koloryzowane. Należy więc unikać sztucznego zwiększania swoich kompetencji i umiejętności. Kluczem do sukcesu są bowiem prawdziwe i konkretne informacje.

Dodaj komentarz