Jaki zawód wybrać ?

Opublikowane przez | 30 marca 2015 | Profesje

r e k l a m a

Wybór odpowiedniej drogi rozwoju kariery, to rzecz, o której powinniśmy myśleć już od jak najmłodszych lat. Oczywiście, nikt nie wymaga tego od dzieci, lecz na etapie szkoły średniej warto zastanowić się nad tym, w czym jesteśmy dobrzy, z wykonywaniem jakich czynności nie mamy większego problemu oraz co sprawia nam przyjemność. Gdy już stworzymy sobie taką listę, warto zastanowić się nad tym, jaka praca pozwoli nam na to, aby wykorzystywać zawarte na niej punkty. Nie powinniśmy również zapominać o tym, że praca powinna przynosić nam nie tylko satysfakcje oraz umożliwiać stały rozwój, lecz również przynosić określone dochody. Nikt przecież nie chce pracować za najniższe możliwe stawki. Warto także dokonać analizy tego, na jakie zawody jest obecnie zapotrzebowanie oraz specjalistami jakich branż, rynek jest obecnie przesycony. Oczywiście powinniśmy brać pod uwagę również to, że zależnie od miejscowości, czy też regionu geograficznego, wynagrodzenia za tą samą prace mogą znacznie się od siebie różnić, a samo zapotrzebowanie na specjalistów z danej dziedziny może być mniejsze lub większe.

Poniższa lista ma na celu przedstawienie zawodów, na które jest obecnie popyt oraz takich, na które zauważyć można stałe zapotrzebowane. Zawiera zawody z różnych dziedzin, specjalistyczne oraz takie, które wykonywać może szerokie grono ludzi.

1. Tłumacz języka obcego.
Tłumacz to jeden z zawodów, który od lat jest obecny na rynku pracy, a zapotrzebowanie na usługi tłumaczy zdaje się nie spadać.
Co zrobić aby zostać tłumaczem ? Po pierwsze należałoby skończyć studia (przynajmniej I stopnia) na kierunku takim jak filologia czy lingwistyka. W zawodzie tłumacza duże znaczenie ma oczywiście język, jakim zdecydujemy się zajmować. Popularne języki takie jak angielski, niemiecki, czy rosyjski, to gwarancja wielu zleceń, lecz musimy liczyć się z tym, że zarobki za tłumaczenie z tych języków oraz przekłady na te języki, będą zdecydowanie mniejsze. Zdecydowanie najbardziej opłacalne są języki skandynawskie (norweski, szwedzki) oraz języki azjatyckie. Dużo zależy również od tego, jakiego rodzaju tłumaczeniami mamy zamiar się zajmować. Jeśli nie są to tłumaczenia przysięgłe, to w przypadku np. języka angielskiego, za tłumaczenie z tego języka na język polski, stawki rozpoczynają się od około dwudziestu złotych za tysiąc osiemset znaków ze spacją. Jeśli tłumaczymy z języka polskiego na język obcy, stawki rosną. W przypadku języków mniej popularnych, stawki rosną dwu, a nawet trzykrotnie. Warto pamiętać również o tym, że tłumacz to nie tylko osoba tłumacząca tekst, ale też tłumacząca np. konferencje. Tłumacz symultaniczny może liczyć na dużo wyższe stawki, które ustalane są już indywidualnie z klientem. Przyjąć możemy, że za dzień pracy tłumacza na konferencji, stawki zaczynają się od tysiąca złotych (w przypadku języków popularnych).

2. Lektor języka obcego
Jeśli języki obce nie sprawiają nam trudności, a niekoniecznie chcemy spędzać czas na szczegółowym sprawdzaniu kontekstów zdań podczas tłumaczeń, możemy rozważyć ścieżkę kariery, jako lektor języka obcego. Zawód ten jest ostatnio bardzo popularny wśród absolwentów kierunków filologicznych oraz lingwistycznych. Jednakże w odróżnieniu od pracy tłumacza, tutaj nie zawsze będzie wymagane od nas wykształcenie kierunkowe. Zatem jeśli przebywaliśmy przez dłuższy czas za granicą i poznaliśmy bardzo dobrze zasady języka, możemy starać się o zatrudnienie. Często wymagane będzie od nas jednak przebycie kursu pedagogicznego. Kursy takie odbywają się zarówno stacjonarnie, jak i zaocznie i trwają zazwyczaj do dwóch lat. Oczywiście, wykształcenie kierunkowe z pewnością będzie atutem podczas rozmowy z potencjalnym pracodawcą. Podobnie jak w przypadku pracy tłumacza, im bardziej nietypowy język wybierzemy, tym większe mogą być nasze zarobki. Musimy jednak pamiętać o tym, że mniej popularny język to mniejsza ilość uczniów. Lektor języka obcego może liczyć na pracę zarówno w państwowych szkołach oraz przedszkolach, jak również w prywatnych szkołach językowych, które zyskują coraz większą popularność. To właśnie w nich zatrudnienia powinny szukać osoby, które nie skończyły studiów filologicznych bądź lingwistycznych. Zawód lektora wiąże się z przekazywaniem wiedzy uczniom, zatem wskazana jest łatwość nawiązywania kontaktów z innymi osobami oraz umiejętność przekazywania wiedzy. Jeśli chodzi o zarobki, lektor języka angielskiego zarabia około pięćdziesięciu złotych na godzinę. Dodatkowo lektor języka udzielać może korepetycji po godzinach, co zwiększy jego zarobki. W zależności od miejscowości, w jakiej pracujemy, może to być kwota porównywalna lub mniejsza od tej, którą otrzymuje się na etacie w szkole językowej.

3. Leśnik
Leśnik, to zdecydowanie zawód, który daje zarówno dużo satysfakcji z wykonanej pracy, jak i wymaga wielu wyrzeczeń. Aby zostać leśnikiem, należy skończyć jedno z techników leśnych. Dobrze byłoby również kontynuować naukę na uczelni wyższej. Choć zapotrzebowanie na leśników nie jest bardzo duże (praca ta wykonywana jest zazwyczaj przez całe życie, aż do osiągnięcia wieku emerytalnego), to w związku z dość atrakcyjnym wynagrodzeniem, warto spróbować swoich sił. Osoba, która myśli o tym, aby zostać leśniczym, powinna cechować się miłością do przyrody oraz twardym charakterem. Choć zdarzają się leśnictwa, które swoją siedzibę mają na terenach podmiejskich, czy nawet w mniejszych miastach, to zdecydowana większość leśniczówek rozsiana jest po lasach całej polski. Oznacza to życie z dala od ludzi, brak wielu udogodnień, z których na co dzień korzystają ludzie w miastach i miasteczkach oraz szczególnie ciężkie warunki życia zimą. Należy zdawać sobie również sprawę z tego, że choć praca leśniczego teoretycznie trwa 8 godzin dziennie, to w praktyce często jest nielimitowana. W okresach zalesień, czy też podczas przeprowadzania dużych zrębów, leśniczy rozpoczyna swoją prace o godzinie siódmej rano, a kończy ją dopiero pod wieczór. Warto wiedzieć również o tym, że praca leśniczego składa się z zarządzania powierzchnią powierzonego mu leśnictwa, tworzenia planów zagospodarowania leśnego, sprzedaży drewna (więc w głównej mierze jest pracą biurową) oraz pracą terenową, która zajmuje tyle samo, a nawet więcej czasu, niż ta pierwsza. Należy pamiętać również o tym, że zawód leśnika wymaga od nas zamieszkania w leśniczówce, do której, po przejściu na emeryturę, nie mamy żadnych praw ani której, zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, nie możemy kupić. Co zaś otrzymujemy w zamian? Oprócz satysfakcji z efektów naszej pracy, które możemy obserwować w ciągu lat, leśniczy liczyć może na dość wysokie wynagrodzenie. Średnia pensja leśniczego, to około pięciu tysięcy złotych brutto. Należy pamiętać również o tym, że leśniczym przysługuje trzynasta pensja oraz zdarzają się premie kwartalne. Dodatkowo leśniczy liczyć może na wyposażenie w ubrania terenowe, jak i mundury oraz dodatek paliwowy (wynikający z tego, że do pracy leśnicy wykorzystują swoje własne pojazdy). Zanim jednak zostaniemy leśniczym, pierwszym stanowiskiem, jakie obejmiemy, będzie stanowisko podleśniczego, który zarabia około dwóch i pół tysiąca złotych netto. Leśniczy ma również szanse awansu na inspektora nadzoru leśnego, czy też ostatecznie nadleśniczego (czyli osobę kierującą nadleśnictwem, do którego należą poszczególne leśnictwa).

4.Grafik komputerowy
Jeśli w odróżnieniu od leśników, wolimy wykonywać zawód, który nie będzie od nas wymagał znoszenia ciężkich warunków, a przy tym posiadamy uzdolnienie artystyczne, możemy zastanowić się nad ścieżką kariery grafika komputerowego. W obecnych czasach grafik komputerowy ma pełne ręce roboty i jest to zawód, w którym z pewnością nikt nie będzie mógł narzekać na ilość zleceń. W tym miejscu powinniśmy podkreślić, że jest to zawód, który możemy wykonywać zarówno zdalnie, pracując jako freelancer, który sam wyszukuje sobie zlecenia, lub też starać się o etat np. w agencji reklamowej. W przypadku wyboru pracy na własną rękę, powinniśmy oczywiście założyć własną działalność gospodarcza. Ogłoszeń możemy szukać w internecie za pośrednictwem stron dla freenalcerów lub też, gdy posiadamy już odpowiednio bogate portfolio, założyć własną stronę i czekać, aż to klienci będą zgłaszać się do nas. W przypadku freelancerów, to właśnie odpowiednie portfolio oraz opinie klientów będą dla nas bardziej przydatne od wykształcenia. Jeśli chodzi o zarobki, ciężko jednoznacznie określić, ile możemy zarobić, gdyż w tym przypadku zależy to tak naprawdę od nas samych. Przyjąć jednak można, że grafik freelancer, który nie jest amatorem i prace wykonywane dla klientów są jego głównym źródłem dochodów, zarabia ok. trzech tysięcy złotych miesięcznie. W przypadku, gdy będziemy chcieli pracować na etacie, oprócz portfolio warto legitymować się również wykształceniem kierunkowym. Choć praca ta daje nam zdecydowanie mniej swobody, to w przeciwieństwie do freelancerów, możemy liczyć na zarobki w wysokości około pięciu tysięcy złotych miesięcznie.

5. Realizator dźwięku
Jeśli nie posiadamy uzdolnień graficznych, natomiast interesujemy się produkcją muzyki, możemy pomyśleć o wykonywaniu zawodu realizatora dźwięku. Osoby pracujące w tym zawodzie, mogą znaleźć zatrudnienie w radiach czy telewizji, lecz tak naprawdę najciekawszą częścią wykonywania tego zawodu (podobnie jak w przypadku wyżej wspomnianego grafika komputerowego) jest prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Choć przeciętnemu kowalskiemu wydawać się to może dziwne, wielu ludzi potrzebuje usług realizatorów. Rozpoczynając od wszelkiego typu jingli, poprzez muzykę do reklam radiowych, a kończąc na produkcji utworów muzycznych. Każdy wykonawca, który myśli o tym, aby wydać swoją muzykę na płycie, będzie musiał skorzystać z usług realizatora dźwięku w procesie tzw. miksu oraz masteringu. Aby zostać realizatorem można skończyć studia wyższe o tym profilu, lecz nie gwarantują nam one żadnej przewagi nad realizatorem samoukiem, który doskonale zna swój zawód. Tutaj liczy się dobry słuch, pomysłowość oraz doświadczenie. Wielu realizatorów zaczyna od świadczenie usług zdalnych, po czym rozbudowuje swoje studia oferując możliwość dokonywania nagrań na miejscu. W przypadku realizacji projektów zdalnych, trudno mówić o jednolitej stawce, gdyż wiele czynników wpływa na to, ile realizator może zażądać za wykonanie swojej pracy. Możemy jednak przyjąć, że średnia stawka za zdalny miks oraz mastering utworu, to sto złotych. W przypadku wynajmowania swojego studia do nagrań, wszystko zależy od czasu, tego czy zespół posiada swojego własnego realizatora, czy też będzie korzystać z naszych usług oraz tego, czy zespół ma zamiar realizować pełen materiał, czy może tylko nagrywa demo. Choć wydawać się może, że osoby wykonujące zawód realizatora dźwięku, świadczą usługi garstce ludzi, to jest to zawód, który gwarantuje nam dość pewną pracę, gdyż tak długo, jak ludzie korzystać będą z dźwięków i muzyki, tak długo realizator może liczyć na zlecenia.

6. Barista
W większych miastach, jak grzyby po deszczu pojawiają się punkty serwujące różne rodzaje kawy zarówno na miejscu, jak i takie, w których kawę możemy otrzymać na wynos. Kawa ta nie jest już jednak zwykłą sypaną, zalewaną wrzątkiem. Coraz częściej spotkać możemy kawy z dodatkiem konfitur, syropów, czy też dekorowane w specjalny sposób. Wykonywaniem tego właśnie typu usług zajmuje się barista. Aby nim zostać, powinniśmy przede wszystkim znać się na kawie. Potrafić rozróżnić jej rodzaje, znać różne sposoby parzenia oraz podawania. Barista powinien posiadać skończony odpowiedni kurs, dzięki któremu swoją wiedzę poświadczyć będzie mógł posiadanym certyfikatem. Dodatkowo, jako że barista pracuje w sektorze gastronomicznym, warto aby posiadał wykształcenie w tej dziedzinie (choć nie jest to konieczne). Jeśli chodzi o zatrudnienie, to barista może je znaleźć we wszelkiego rodzaju restauracjach, punktach serwujących kawę, czy też firmach cateringowych, dla których przeprowadzać może pokazy parzenia kawy na różnego rodzaju imprezach. Zarobki baristy oscylują w granicach dwóch i pół do trzech tysięcy złotych miesięcznie. Warto podkreślić, że dodatkowe zyski czerpać on może z napiwków.

7. Piwowar
Choć wydawać by się mogło, że piwowar to relikt przeszłości, a co za tym idzie, zawód wykonywany przez garstkę ludzi w Polsce i na świecie, to piwowarzy są coraz częściej poszukiwaną grupą zawodową. Wszystko to za sprawą tzw. piwnej rewolucji, która rozpoczęła się w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku w USA, a kilka lat temu dotarła do polski. Obecnie, praktycznie co tydzień w Polsce otwierany jest nowy browar, a w każdym browarze potrzebny jest piwowar. Jak sama nazwa wskazuje, zwód piwowara wiąże się z procesem warzenia (gotowania) piwa. Innymi słowy jest to osoba, która produkuje piwo i nadzoruje ten proces od samego początku, aż do momentu przelania piwa do butelek czy beczek. Piwowar odpowiedzialny może być również za komponowanie nowych receptur (choć nie jest tak zawsze). Oczywiście osoba, która myśli o tym, aby zostać piwowarem, powinna przede wszystkim kochać piwo, znać jego historię, gatunki oraz obecnie obowiązujące trendy. Osoby myślące o tym, aby zostać piwowarem powinny również posiadać wykształcenie wyższe, uzyskane na kierunkach takich jak technologia żywności, czy też biotechnologia. Zarobki piwowara nie należą do najniższych, gdyż zarabia on zazwyczaj w okolicach średniej krajowej (często powyżej niej). Oczywiście, wraz ze zdobytym doświadczeniem, piwowar może myśleć o założeniu swojego własnego browaru, np. kontraktowego, warząc w tym samym browarze, w którym pracuje na co dzień, lecz sprzedając piwo już pod własną marką. Wiąże się to oczywiście z większa ilością obowiązków oraz założeniem swojej własnej działalności gospodarczej, lecz wynagrodzenie jest również odpowiednio większe.

8. Pracownik stacji paliw
Zawód ten wykonywany może być przez każdego, niezależnie od posiadanego wykształcenia. Ważne jest natomiast to, że osoba go wykonująca, przeszła odpowiednie szkolenia. Zazwyczaj kandydat musi przejść je na własny koszt, lecz zdarza się również tak, że pracodawca pokrywa część kosztów. Praca na stacji paliw odbywa się w systemie zmianowym przez cały rok, zatem, jeśli chcemy wykonywać ten zawód, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że podczas gdy inni będą mieli wolne, my możemy pracować. Oczywiście, wszystko zależy od naszego pracodawcy, jeśli pracujemy na małej, prywatnej stacji, sprawa może wyglądać inaczej. Pamiętać jednak należy o tym, że w tym przypadku nasze zarobki nie będą zbyt wysokie i pracodawca będzie płacił nam najniższą krajową stawkę. W przypadku gdy znajdziemy zatrudnienie na stacji sieciowej, możemy liczyć na trochę wyższe zarobki. Powinniśmy również pamiętać o tym, że jest to praca obarczona stresem związanym z nocnymi dyżurami podczas których często pracownik pozostaje sam, posiadając przy sobie znaczne ilości pieniędzy.

Niezależnie od tego jaką ścieżkę kariery wybierzemy, warto zastanowić się nad tym, co tak naprawdę sprawia nam przyjemność oraz w czym jesteśmy dobrzy. Warto, aby zawód który wykonujemy nie był dla nas nieprzyjemnym obowiązkiem, gdyż nasze nastawienie ma wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale również na jakość naszej pracy.

Tagi: , , ,

1 odpowiedź na “Jaki zawód wybrać ?”

  1. Komentarz dodany przez Anna na Sie 13th 2015 at 12:58:

    Grafik komputerowy to jest całkiem dobry zawód. Szczególnie jak dla kogoś jest to połączenie pasji z pracą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *