Poszukujesz pracy?

W jakich zawodach praca jest najlepiej płatna?

W jakich zawodach praca jest najlepiej płatna?

Dobrze płatna praca to marzenie każdej osoby. Wiele osób nie wie jednak w jakich zawodach płaca jest najlepiej płatna. W jakich zawodach w Polsce i na świecie można więc najwięcej zarobić i jakie są do nich wymagane kwalifikacje?

Od czego zależą zarobki?

To od czego zależą zarobki można rozbić na dwa największe czynniki, które maja wpływ na ceny tak naprawdę wszystkiego. Mowa o popycie i podaży. To od nich zależą ceny wszystkiego w tym usług takich jak nasza praca. Jeśli popyt na wykonywaną przez nas pracę jest wysoki to można liczyć na wyższe wynagrodzenie. Podaż z kolei to to ile jest osób na rynku pracy mogących ją wykonywać. Jeśli jest ich bardzo dużo to jest duża szansa, że znajdzie się ktoś kto weźmie od nas mniej, a co za tym wynagrodzenie na całym stanowisku będzie niższe. Całość można skrócić w bardzo prosty sposób. To ile zarabiamy zależy od tego ile oferujemy dla firmy i jak dużo osób może zaoferować to samo co my. Dlatego na przykład będąc mechanikiem czy pracownikiem sklepu z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem jest duże prawdopodobieństwo, że zarobimy znacznie mniej niż programista pracujący dopiero kilka lat i którego zajęciem jest praca w internecie z racji na znacznie wyższy popyt na jego pracę i mniejszą podaż tego typu pracowników. Dlatego na najlepsze zarobki mogą liczyć przedstawiciele zawodów, na które jest wysoki popyt, lecz wymagają one specjalistycznych zdolności.

Na jakich stanowiskach kierowniczych możemy zarobić najwięcej?

Oczywiście na najlepsze zarobki mogą liczyć osoby, które zajmują stanowiska kierownicze. W naszym kraju najwyższa mediana zarobków na stanowiskach kierowniczych dotyczy dyrektorów sprzedaży bankowości przedsiębiorstw. Wynosi ona bowiem aż 42 000 złotych. Na medianę rzędu co najmniej 40 tysięcy złotych można liczyć również w dwóch innych zawodach. Dokładnie 40 tysięcy złotych wynosi bowiem mediana zarobków członków zarządu w finansach i księgowości oraz osób na stanowisku general managera sprzedaży FMG. Poza podium mediana zarobków dla aż pięciu kolejnych zawodów to 35 tysięcy złotych. Na takie zarobki mogą liczyć dyrektorzy zarządzający w branży zajmującej się sprzętem medycznym, a także stanowiska takie jak plant manager w firmie z branży produkcji i inżynierii zatrudniającej co najmniej 500 osób, country manager w branży e-commerce, general manager w motoryzacji, a także general manager w branży budowlanej. Pierwsza dziesiątka jest uzupełniana przez medical directora w branży farmaceutycznej, którego mediana zarobków to 32 000 złotych, a także General managera w branży przemysłu, poligrafii i opakowań oraz IT Directora, których mediana zarobków to dokładnie 30 000 złotych.

Jakie stanowiska dają okazje na zarobek dla osób nie zajmujących stanowisk kierowniczych?

Jak doskonale wiadomo nie każdy ma ambicje i możliwości objęcia stanowiska kierowniczego. Na szczęście na innych stanowiskach również można niemało zarobić. Na największą pensję w naszym kraju może liczyć zarządzający finansami w instytucjach finansowych. Taka osoba zajmuje się inwestowaniem pieniędzy swoich zleceniodawców i może liczyć na zarobki rzędu 30 000 złotych miesięcznie. Drugie najlepiej opłacane stanowisko to rola głównego aktuariusza w ubezpieczeniach. Mediana zarobków na tym stanowisku to 24 000 złotych, a rola takiej osoby to wycena produktów ubezpieczeniowych, kalkulacja ryzyka, czy też ustalanie metod tworzenia rezerw techniczno-ubezpieczeniowych. Miejsce na podium należy ex aequo do starszego prawnika w kancelarii oraz IT business partnera. Mediana zarobków takich osób to 20 000 złotych. Zadania prawnika są raczej jasne, a w wypadku IT business partnera głównym zadaniem jest relacja pomiędzy klientami i organizacją działu IT. Wysokie zarobki są obecne także na takich stanowiskach jak monitor badań klinicznych (14 500 – 19 000 zł), doradca klienta strategicznego (18 000 zł), SAP consultant (18 000 złotych), główny księgowy (17 000 złotych), doradca medyczny (17 000 zł) oraz security consultant w branży IT (17 000 złotych). Jak widać nawet na stanowiskach niekierowniczych można liczyć na niezłe zarobki.