Poszukujesz pracy?

Praca szuka człowieka! Co wpisać do CV, gdy nie ma się doświadczenia?

Praca szuka człowieka! Co wpisać do CV, gdy nie ma się doświadczenia?

Osoby szukające pracy bez żadnego doświadczenia często omijają to pole w CV, tymczasem jest to ogromny błąd, który często decyduje o tym, że nasze dokumenty lądują w koszu. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nawet krótkie praktyki, prace sezonowe, pełnienie różnych funkcji na uczelni, czy też aktywna przynależność do kół i organizacji wchodzą w całość naszego doświadczenia zawodowego. Odwróć uwagę rekrutera Być może uważasz, że doświadczenie zawodowe musi być poważne. Jednak rola organizatora wydarzeń kulturalnych, bycie starostą na uczelni, czy nawet pomoc w pracach polowych uczą wielu umiejętności miękkich, których szuka się u potencjalnego pracownika. Napisz o wszystkich swoich obowiązkach bardzo dokładnie i konkretnie, najlepiej w kontekście pracy, o którą się starasz. Zaznacz swoje cele zawodowe Skoro nie osiągnąłeś jeszcze spełnienia w zawodzie to znaczy, że miejsce na doświadczenie powinieneś zapełnić swoimi celami zawodowymi. Napisz, co umiesz i czego jeszcze chcesz się nauczyć. Jakie kompetencje zdobyłeś i o jakich jeszcze marzysz. Nawiązuj do informacji z ogłoszenia Pracodawca szuka osoby do kontroli projektów i przedstawiania wyników przed zarządem? Nie masz doświadczenia, które jest "mile widziane", ale być może przeszedłeś szkolenie z organizacji pracy w grupie albo autoprezentacji. Uczyń z tego swój atut. Pokaż, że posiadasz umiejętności, których opanowanie zajmuje dłużej niż zdobycie doświadczenia w zawodzie. Brak wcześniejszego zatrudnienia ustępuje miejsca edukacji i kompetencjom miękkim. Pisz konkretnie o tym, co potrafisz. Ogólniki giną wśród profesjonalnych CV
Samochody i sytuacja firm motoryzacyjnych

Rynek pracy jest trudny ponieważ sytuacja firm motoryzacyjnych w Polsce jest ciężka. Ponad 80% firm odnotowało spadek przychodów, oczywiście powodem jest pandemia. Prognozuje się powrót do ich dobrej sytuacji w przeciągu 18-24 najbliższych miesięcy.

Kryzys na rynku półprzewodników zmusza do zawieszenia produkcji kolejnych gigantów, a oczekiwanie na nowe auta wydłuża się w nieskończoność. W Polsce sprzedaż aut nowych praktycznie została zastopowana z powodu zamykania fabryk. Przykładowo fabryka Volkswagena przerwała produkcję od połowy kwietnia. Przerwa miała związek z ciężką zimą w Teksasie, a konkretnie brakiem półprzewodników ponieważ ponad 30% ich produkcji pochodzi właśnie z tego regionu świata.

Obecna sytuacja a praca w motoryzacji

O ile produkcja nowych aut jest utrudniona, import pojazdów używanych też jest zdecydowanie na niższym poziomie to jest kilka dziedzin motoryzacji, które ciągle poszukają rąk do pracy. Co prawda sprzedaż samochodów nowych została po części przeniesiona na rynek internetowy, to jednak pojazdy używane i związana z obsługą rynku część funkcjonuje i potrzebuje obsługi.

Na pewno warsztaty szukają specjalistów, od mechaników po lakierników. Transport drogowy nadal funkcjonuje i ciągle oferuje zatrudnienie kierowców. Fabryki produkujące części zamienne, wyposażenie mają wolne etaty z racji jak by nie było potrzeb utrzymania obecnych na rynku pojazdów.

Co dalej na rynku pracy w motoryzacji?

Europejski plan odbudowy, wsparcia w powrocie do pełnej działalności zawierać zaczyna wsparcie finansowe odpowiednie do znaczenia tej branży dla gospodarki unijnej. Przemysł motoryzacyjny jest w końcu ważną częścią unijnej gospodarki, przynosi ponad 7% PKB EU, zapewnia zatrudnienie 6% ogółu pracowników i generuje 12% wartości patrząc na eksportu.

Takie działania są konieczne, aby firmy mogły poradzić sobie z kryzysem. Duża część przedsiębiorstw motoryzacyjnych (84% według badań CLEPA) planuje ograniczyć inwestycje i zmniejszyć zatrudnienie (statystycznie 78% ma w planach ograniczyć zatrudnienie).