Poszukujesz pracy?

Jak zdobyć doświadczenie zawodowe ?

Jak zdobyć doświadczenie zawodowe ?

Doświadczenie zawodowe zbieramy przez całe nasze życie. Jest ono o tyle ważne, że może determinować zmianę pracy lub otrzymanie naszej pierwszej posady. Pamiętajmy bowiem, że doświadczenie zawodowe to nie tylko praca na etacie, ale wszystkie zajęcia, dzięki którym nabywamy nowych umiejętności, które mogą nam się przydać w przyszłości. Jak zdobywać doświadczenie, tak by wzbogacić nasze CV, przeczytasz w artykule poniżej.

Zacznij od praktyk, staży lub wolontariatu

Większość studentów, wychodzi z założenia, że po skończonym etapie edukacji przyjdzie czas na poszukiwanie zatrudnienia. I tutaj zaczynają się schody, ponieważ spora część ogłoszeń o pracę zawiera słynny zwrot „wymagane doświadczenie zawodowe..”. Dlatego warto rozpocząć budowanie swojego CV jak najwcześniej, najlepiej od razu na początku studiów. Pierwszym krokiem może być poszukanie praktyk lub stażu, niestety być może też bezpłatnych. Kiedy już uda nam się znaleźć ciekawą ofertę, nie zniechęcajmy się, bo na początku będziemy wykonywać proste czynności. Pozwoli to nam zapoznać się ze specyfiką pracy w danym miejscu oraz zakresem działania firmy. Jeżeli wykażemy się zaangażowaniem i chęcią zdobycia wiedzy, możemy liczyć na referencje lub dobrą opinie z odbycia praktyk lub stażu. Taki wpis dobrze będzie wyglądał w CV, a dla potencjalnego pracodawcy będzie to sygnał, że jesteśmy zdeterminowani w zdobyciu praktycznej wiedzy. Niejednokrotnie zdarza się, że osoby takie dostają propozycję pracy. Zatrudnienie osoby, która jest już w jakiś stopniu wdrożona w specyfikę pracy, jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ odpada nam początkowy etap przyuczania nowego pracownika. Ciekawą opcją będzie także wolontariat, który także pozwoli na zdobycie wiedzy i umiejętności, a także zbudowanie sieci kontaktów i znajomości.



Zapisz się do organizacji studenckich

Warto poszerzać swoje zainteresowania i zapisać się do organizacji studenckiej. Dzięki nim poznamy ciekawych i kreatywnych ludzi, dowiemy się jak poszerzać swoje horyzonty. Umożliwi nam to także udział w różnego rodzaju szkoleniach, debatach lub konferencjach, być może także w roli prelegentów. Taka inwestycja z pewnością przyniesie wymierne korzyści w przyszłości, a wzmianka w CV przyciągnie uwagę osób odpowiedzialnych za rekrutację. Przynależność do organizacji studenckich to także możliwość wyjazdów na wymiany studenckie. To idealna opcja dla osób, które chciałyby podszkolić język, a konieczność korzystania z niego na co dzień, to najlepsza forma nauki. Oprócz tego, będziemy mieli możliwość poznania innej kultury oraz zwiedzenia innego państwa, warto więc łączyć przyjemne z pożytecznym. Na każdej uczelni działają także koła naukowe – do nich także warto się zapisać, aby poszerzać swoją wiedzę, a jednocześnie móc się tym pochwalić w CV.



Prace weekendowe lub wakacyjne – dobry sposób na zdobycie pierwszego doświadczenia

Sposobem na zdobycie doświadczenia zawodowego będą także prace weekendowe lub wakacyjne. Taka dorywcza praca nie tylko przyniesie nam dochód, ale także będzie stanowić cenny wpis w CV. Z każdego zajęcia możemy potem wyciągnąć umiejętności, które nabyliśmy, a które mogą przydać się na innym stanowisku. Przykładowo pracując jako kelnerka ćwiczymy kontakt z klientem, a opiekując się dziećmi sąsiadów uczymy się dyscypliny i odpowiedzialności. Dla studentów idealna będzie praca wakacyjna, ponieważ może trwać niekiedy aż 3 miesiące. Jeżeli sprawdzimy się w weekendowym lub wakacyjnym rodzaju pracy, w miarę mniejszej liczby zajęć z roku na rok, możemy dostać propozycję pracy w normalnym wymiarze.



Rozwijanie własnych umiejętności

W wolnej chwili możesz postawić na samorozwój. W sieci dostępne są różnego rodzaju kursy oraz szkolenia, dzięki którym otrzymasz certyfikat potwierdzający ich odbycie. Warto także zainwestować w aplikację, która pozwoli Ci podszkolić język. Pomocne w tym jest także oglądanie filmów i seriali w wersji oryginalnej, bez napisów.


Pamiętajmy, że bardzo ważne jest nasze nastawienie – zarówno na stażu czy praktyce. To jak zostaniemy odebrani i zapamiętani, może być przepustką do otrzymania upragnionej posady. Nikt nie chce pracować z osobami, które wiecznie na coś narzekają lub wykazują od samego początku roszczeniową postawę. Uśmiech i zaangażowanie w wykonywane obowiązki, a także chęć poszerzania wiedzy to cechy pożądane, które sprawią, że z pewnością zostaniemy dostrzeżeni.

Dziedziny w jakich najbardziej poszukuje się stażystów to budownictwo, motoryzacja i gastronomia, tam można zdobyć wszechstronne doświadczenia praktyczne z dużą szansą na stałą umowę o pracę