Poszukujesz pracy?

Dobry mechanik zadowoleni klienci serwisu

Dobry mechanik zadowoleni klienci serwisu

Jeśli chodzi o zadowolenie klientów z branży motoryzacyjnej, nie chodzi tylko o jakość wykonywanej naprawy. Chodzi o usługę, którą zapewniasz klientom od momentu wejścia przez drzwi do momentu, gdy zwrócisz im klucze. W badaniu Future of Automotive Retail Survey większość konsumentów stwierdziła, że w większym stopniu wpływało na nich doświadczenie związane z naprawą samochodu niż w momencie, gdy kupowali samochody. Oprócz zadowolenia klientów, doskonała obsługa klienta może skutkować klientami, którzy ufają Twojej firmie, lepszymi recenzjami online i większą liczbą wzmianek w mediach społecznościowych, ponownymi wizytami w Twoim serwisie i poleceniami.

Klienci z branży motoryzacyjnej, którzy przychodzą do Twojego sklepu z problemami z samochodem, zazwyczaj nie są zachwyceni, że tam są. Mogą być zestresowani, sfrustrowani lub spieszyć się, aby przywrócić samochód do działania. Uspokój ich i im pomóż traktując jak najlepszych przyjaciół. Nie pozwól im czekać.

Niektórzy klienci mogą chcieć szczegółowo wyjaśnić każdy dziwny dźwięk lub działanie pojazdu. Chociaż możesz nie chcieć, poświęć czas na ich wysłuchanie. Klient może nie tylko wskazać ci, na czym polega problem, ale sprawisz, że klient poczuje się usłyszany i szanowany. Samochody osobowe to przecież oczko w głowie swoich właścicieli.

Upewnij się, że ty i twój zespół jesteście ubrani w profesjonalne stroje mechanika warsztatu samochodowego. Zapewniają one Twojej załodze poczucie spójności, a klientom pozwalają wiedzieć, że traktujesz pracę poważnie.

Nowoczesne samochody są skomplikowane, postaraj się nie zmylić klienta. Po postawieniu diagnozy wyjaśnij problem w sposób, który zrozumie Twój klient, bez zwracania się do niego z góry. Dzisiejsi konsumenci szybko dostrzegają oszustwo, więc nie próbuj używać wielu wielkich słów, aby zmylić ich i sprzedać coś, czego nie potrzebują. Jasno i zwięźle opisz, jakie naprawy są potrzebne, wyjaśniając jednocześnie proces zakończenia każdej naprawy. Pamiętaj, że większość ludzi nie ma pieniędzy na naprawy samochodów, więc upewnij się, że przedstawiasz klientom opcje w różnych przedziałach cenowych.

Wiele osób polega na swoim pojeździe w codziennym życiu. Gdy ich pojazd nie działa, zasługują na to, aby wiedzieć, kiedy będzie gotowy do pracy. Oznacza to, że powinni otrzymać dokładne oszacowanie czasu, jaki zajmie praca, zanim samochód wróci do nich sprawny.
Samochody i sytuacja firm motoryzacyjnych

Rynek pracy jest trudny ponieważ sytuacja firm motoryzacyjnych w Polsce jest ciężka. Ponad 80% firm odnotowało spadek przychodów, oczywiście powodem jest pandemia. Prognozuje się powrót do ich dobrej sytuacji w przeciągu 18-24 najbliższych miesięcy.

Kryzys na rynku półprzewodników zmusza do zawieszenia produkcji kolejnych gigantów, a oczekiwanie na nowe auta wydłuża się w nieskończoność. W Polsce sprzedaż aut nowych praktycznie została zastopowana z powodu zamykania fabryk. Przykładowo fabryka Volkswagena przerwała produkcję od połowy kwietnia. Przerwa miała związek z ciężką zimą w Teksasie, a konkretnie brakiem półprzewodników ponieważ ponad 30% ich produkcji pochodzi właśnie z tego regionu świata.

Obecna sytuacja a praca w motoryzacji

O ile produkcja nowych aut jest utrudniona, import pojazdów używanych też jest zdecydowanie na niższym poziomie to jest kilka dziedzin motoryzacji, które ciągle poszukają rąk do pracy. Co prawda sprzedaż samochodów nowych została po części przeniesiona na rynek internetowy, to jednak pojazdy używane i związana z obsługą rynku część funkcjonuje i potrzebuje obsługi.

Na pewno warsztaty szukają specjalistów, od mechaników po lakierników. Transport drogowy nadal funkcjonuje i ciągle oferuje zatrudnienie kierowców. Fabryki produkujące części zamienne, wyposażenie mają wolne etaty z racji jak by nie było potrzeb utrzymania obecnych na rynku pojazdów.

Co dalej na rynku pracy w motoryzacji?

Europejski plan odbudowy, wsparcia w powrocie do pełnej działalności zawierać zaczyna wsparcie finansowe odpowiednie do znaczenia tej branży dla gospodarki unijnej. Przemysł motoryzacyjny jest w końcu ważną częścią unijnej gospodarki, przynosi ponad 7% PKB EU, zapewnia zatrudnienie 6% ogółu pracowników i generuje 12% wartości patrząc na eksportu.

Takie działania są konieczne, aby firmy mogły poradzić sobie z kryzysem. Duża część przedsiębiorstw motoryzacyjnych (84% według badań CLEPA) planuje ograniczyć inwestycje i zmniejszyć zatrudnienie (statystycznie 78% ma w planach ograniczyć zatrudnienie).