Poszukujesz pracy?

Praca w komisie - zakres obowiązków

Praca w komisie - zakres obowiązków

Komisy to miejsca, które zajmują się realizowaniem sprzedaży samochodów używanych i nowych. Podejmując pracę w komisie, jako sprzedawca można jednak spotkać się z różnymi obowiązkami. Wiele zależy między innymi od doświadczenia pracownika. Nowi pracownicy mogą mieć nieco mniej obowiązków. Natomiast doświadczony sprzedawca najczęściej zajmuje się wszystkimi działaniami prowadzącymi do zamknięcia transakcji sprzedaży. Do dodatkowych obowiązków można zaliczyć również poszukiwanie rynków zbytu. Najbardziej doświadczeni pracownicy mogą zajmować się również szkoleniami młodszych pracowników. Praca w komisie nie wymaga posiadania konkretnego wykształcenia. Natomiast posiadanie teoretycznej wiedzy w zakresie technik sprzedażowych, rynku motoryzacyjnego, jest zawsze atutem. Równocześnie liczą się indywidualne predyspozycje. Komunikatywność, umiejętność wskazania klientom korzyści dotyczących zakupu konkretnego pojazdu przekładać się będzie na możliwość realizowania większej sprzedaży. Natomiast wiele umiejętności można nauczyć się w trakcie wykonywania zawodu.

Czym będzie zajmował się pracownik komisu?

Podstawowym obowiązkiem każdego pracownika komisu jest realizowanie sprzedaży pojazdów. Obejmuje to między innymi samochody używane, które umieszczane są przez właścicieli, którzy chcą szybciej zbyć auto. Równocześnie sprzedawcy zajmują się bezpośrednim kontaktem z klientami. W ramach prowadzonych rozmów są odpowiedzialni za zaprezentowanie różnych możliwości związanych z pozyskaniem pojazdu, które spełnia oczekiwania. Dobry sprzedawca to również taki, który jest w stanie służyć fachowym doradztwem. Pozwala to wskazać klientom, które rozwiązanie jest w stanie przynieść największe korzyści. Obejmować to może między innymi wskazanie modelu auta, które bardziej sprawdzi się podczas określonego sposobu użytkowania. Bardziej doświadczeni pracownicy zajmują się również tworzeniem ofert handlowych. Muszą one być tak skonstruowane, aby z jednej strony powodowały zainteresowanie zakupami ze strony potencjalnych nabywców, a z drugiej strony przynosiły odpowiednie zyski komisowi.

Wysoki standard obsługi klientów

Sprzedawcy w komisach, którzy realizują swoje działania na wysokim poziomie, są w stanie zapewnić znacznie wyższą jakość obsługiwania klientów. Tacy pracownicy zajmują się między innymi umawianiem klientów na jazdy testowe. Takie pozwalają na dokładne sprawdzenie, jakie wady mogą występować w samochodzie. Równocześnie w ramach realizowanej sprzedaży niezbędne jest tworzenie raportów z wynikami. W takich raportach mogą również pojawiać się informacje o przebiegu transakcji. W ten sposób procesy sprzedażowe mogą być realizowane znacznie lepiej. Wysoko rozwinięte zdolności interpersonalne, komunikatywność i samodzielność w działaniu pozwala sprzedawać auta używane znacznie bardziej skutecznie. Oczywiście ma to duże znaczenie dla właścicieli komisów, którzy oczekują określonych wyników sprzedażowych. Wpływa to bezpośrednio na możliwość osiągnięcia sukcesu w zawodzie sprzedawcy samochodów.
Samochody i sytuacja firm motoryzacyjnych

Rynek pracy jest trudny ponieważ sytuacja firm motoryzacyjnych w Polsce jest ciężka. Ponad 80% firm odnotowało spadek przychodów, oczywiście powodem jest pandemia. Prognozuje się powrót do ich dobrej sytuacji w przeciągu 18-24 najbliższych miesięcy.

Kryzys na rynku półprzewodników zmusza do zawieszenia produkcji kolejnych gigantów, a oczekiwanie na nowe auta wydłuża się w nieskończoność. W Polsce sprzedaż aut nowych praktycznie została zastopowana z powodu zamykania fabryk. Przykładowo fabryka Volkswagena przerwała produkcję od połowy kwietnia. Przerwa miała związek z ciężką zimą w Teksasie, a konkretnie brakiem półprzewodników ponieważ ponad 30% ich produkcji pochodzi właśnie z tego regionu świata.

Obecna sytuacja a praca w motoryzacji

O ile produkcja nowych aut jest utrudniona, import pojazdów używanych też jest zdecydowanie na niższym poziomie to jest kilka dziedzin motoryzacji, które ciągle poszukają rąk do pracy. Co prawda sprzedaż samochodów nowych została po części przeniesiona na rynek internetowy, to jednak pojazdy używane i związana z obsługą rynku część funkcjonuje i potrzebuje obsługi.

Na pewno warsztaty szukają specjalistów, od mechaników po lakierników. Transport drogowy nadal funkcjonuje i ciągle oferuje zatrudnienie kierowców. Fabryki produkujące części zamienne, wyposażenie mają wolne etaty z racji jak by nie było potrzeb utrzymania obecnych na rynku pojazdów.

Co dalej na rynku pracy w motoryzacji?

Europejski plan odbudowy, wsparcia w powrocie do pełnej działalności zawierać zaczyna wsparcie finansowe odpowiednie do znaczenia tej branży dla gospodarki unijnej. Przemysł motoryzacyjny jest w końcu ważną częścią unijnej gospodarki, przynosi ponad 7% PKB EU, zapewnia zatrudnienie 6% ogółu pracowników i generuje 12% wartości patrząc na eksportu.

Takie działania są konieczne, aby firmy mogły poradzić sobie z kryzysem. Duża część przedsiębiorstw motoryzacyjnych (84% według badań CLEPA) planuje ograniczyć inwestycje i zmniejszyć zatrudnienie (statystycznie 78% ma w planach ograniczyć zatrudnienie).