Poszukujesz pracy?

Medycyna pracy – jakie badania dla pracowników serwisów samochodowych?

Medycyna pracy – jakie badania dla pracowników serwisów samochodowych?

Praca wykonywana przez mechaników samochodowych wydaje się dla wielu osób niezwykle prosta, lecz realia są zupełnie inne. Pracownicy serwisów samochodowych każdego dnia bardzo ciężko pracują po to by samochody klientów były w odpowiednim stanie, który nie zagraża nikomu na drodze, a także pozwala na swobodne korzystanie z pojazdu. Jakie badania okresowe są wymagane dla pracowników serwisów samochodowych?

Serwis samochodowy – co czeka jego pracowników?

Jak dobrze wiadomo badania wstępne, a następnie okresowe wykonywane przez lekarzy medycyny pracy mają na celu upewnienie się, że pracownik nie posiada jakichkolwiek przeciwwskazań fizycznych czy też psychicznych, które dyskwalifikują go z uprawiania danego zawodu. Z tego powodu są one przeprowadzane także wśród przyszłych i obecnych pracowników serwisów samochodowych.


Pracownicy serwisów samochodowych, gdzie remontuje się ważące naprawdę dużo samochody dostawcze, czy też samochody osobowe są narażeni na naprawdę wiele szkodliwych czynników. BHP, czyli bezpieczeństwo i higiena pracy oraz przepisy z tym pojęciem związane to podstawa, gdyż w innym wypadku może dojść do poważnych uszczerbków na zdrowiu.


Mechanicy przede wszystkim powinni być sprawni fizycznie. Muszą oni pracować na śliskich powierzchniach, drabinach, w kanałach rewizyjnych i nie tylko. Ponadto często trzeba podczas takiej pracy przenosić bardzo ciężkie przedmioty, które mogą osoby o nieodpowiednim zdrowiu narazić na bardzo nieprzyjemne urazy układy mięśniowo-szkieletowego. Nie należy również zapominać, że praca mechanika to także stres, który może być bardzo silny, gdyż każdy serwis samochodowy posiada swoje terminy, które trzeba dopełnić, by mógł on na siebie zarabiać. Nie zapominajmy, że płyny eksploatacyjne, które są podstawą do tego by samochody osobowe lub samochody dostawcze działały również mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie pracownika takowego serwisu.


Jakie badania są wykonywane i jakie są ich rodzaje?

Badania należy rozdzielić na kilka różnych. Pierwsze to tak zwane badania wstępne. Zazwyczaj to właśnie one mają najszerszy zakres, gdyż podczas nich sprawdza się wiele rzeczy, które następnie w niektórych przypadkach są kontrolowane w regulowanych prawnie odstępach. Podczas badań wstępnych na pracownika serwisu samochodowego trzeba być gotowym na przede wszystkim badania krwi czy też moczu, które mają na celu sprawdzić stan naszego organizmu, gdyż choroby serca mogą zdyskwalifikować z uprawiania tego zawodu. Pozostałe elementy badania są również dość standardowe. Lekarz medycyny pracy sprawdza takie rzeczy jak wzrok, bada historię chorób, dowiaduje się o branych lekach, czy też mierzy ciśnienie. Gdy nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania zawodu po uiszczeniu opłaty można już cieszyć się ważnymi badaniami.


Badania wstępne to niejedyne badania, które czekają pracowników serwisu samochodowego. Na orzeczeniu lekarskim jest wpisana data ważności obecnych badań i przed jej upłynięciem należy zgłosić się na badania okresowe w celu przedłużenia daty ważności orzeczenia. Podczas badań okresowych sprawdza się podobne rzeczy, co podczas wstępnych, lecz bardzo często nie ma już konieczności badania krwi czy też moczu. Inny rodzaj badań to badania kontrolne. Powinny one być przeprowadzone, gdy pracowników w wyniku choroby czy też urazu utracił zdolność do wykonywania zawodu na okres dłuższy niż 30 dni. W takim wypadku lekarz prowadzący pracownika powinien wypisać zaświadczenie o zakończeniu leczenia i udać się w celu sprawdzenia do lekarza medycyny pracy.