Poszukujesz pracy?

Zmiany w kodeksie pracy w 2022 roku

Zmiany w kodeksie pracy w 2022 roku

Kodeks pracy zmienia się każdego roku i często o tym zapominamy. Analizując go jednak można dowiedzieć się ciekawych informacji, które sporo ułatwią w nadchodzących latach, czy też sprawią, że zarobimy więcej lub będziemy mieli prawo do dłuższego urlopu. Co zmieniło się w kodeksie pracy wraz z rozpoczęciem nowego, 2022 roku?

Kodeks pracy 2022 – z czego wynikają zmiany?

Jak wiadomo polskie prawo jest dość mocno powiązane z tym obowiązującym w Unii Europejskiej, gdyż był to jeden z warunków przyjęcia naszego kraju w skład tej instytucji. Z tego powodu wszelkie spore dyrektywy muszą być wprowadzane w danym terminie przez kraje członkowskie. Termin jednej z nich upływa w tym roku, co oznacza, że zmieni się polski kodeks pracy. Mowa o dyrektywie "work-life balance" uchwalonej przez Parlament Europejski w 2019 roku. Jej celem jest zapewnienie równości pomiędzy mężczyznami, a kobietami na rynku pracy oraz zachęcić do tego, by rodzice dzielili się równiej obowiązkami dotyczącymi swych pociech. Zmiany w kodeksie pracy dotyczą naturalnie każdego, a motoryzacja to jedna z bardzo ważnych dla polskiej gospodarki dziedzin, gdyż produkujemy w naszym kraju naprawdę dużo samochodów osobowych czy też dostawczych.


Kodeks pracy 2022 – przepisy dotyczące wynagrodzeń i ich opodatkowania

W 2022 roku po raz kolejny podwyższeniu ulegnie wynagrodzenie minimalne w naszym kraju. Tempo jego wzrostu jest naprawdę spore, gdyż w tym roku wyniesie ono dokładnie 3010 złotych brutto miesięcznie. Pensja minimalna netto to z kolei jednak 2363,56 zł, gdyż pomimo tego, że wynagrodzenie minimalne będzie niższe od pierwszego progu podatkowego, to każdego miesiąca składka ZUS i składka zdrowotna wynosi 646,44 złotych. W przeliczeniu na stawki godzinowe oznacza to, że od 2022 roku minimalne wynagrodzenie za godzinę pracy to 19,70 złotych brutto oraz 13,91 złotych netto.


Zmianie w 2022 roku ulegnie także przede wszystkim kwota wolna od podatku. Do tej pory wynosiła ona 8 tysięcy złotych dla najmniej zarabiających, a zdecydowana większość zarabiających polaków korzystała z kwoty wynoszącej zaledwie 3091 złotych, czyli jedynie 81 złotych w skali roku więcej niż wynosi minimalne miesięczne wynagrodzenie. W tym roku wprowadzona zostanie jednak, równa dla wszystkich kwota wolna od podatku. Wynosi ona 30 tysięcy złotych rocznie, co oznacza, że po opłaceniu składki zdrowotnej osoby zarabiające wynagrodzenie minimalne są zwolnione z płacenia podatku dochodowego. W wypadku przekroczenia tej kwoty podatek będzie z kolei płacony jedynie od nadwyżki. Pamiętać należy, że do kwoty wolnej prawa nie ma się w przypadku rozliczania swoich podatków liniowo, kartą podatkową czy też ryczałtem.


Kodeks pracy 2022 – zmiany dla rodziców

Od 2022 roku zmienią się również przepisy dotyczące rodziców i urlopów im przysługujących. Od tej pory rodzicom przysługują 4 miesiące, które są dzielone po równo bez prawa przeniesienia. Oznacza to, że zarówno ojciec, jak i matka ma prawo do 2 miesięcy urlopu rodzicielskiego, a wykorzystać go można będzie według przepisów unijnych do 8 roku życia dziecka.


Zmiany dotyczą także opieki nad dzieckiem ze względów medycznych. Do tej pory rodzicom przysługiwały dwa dni wolne na ten cel. W tym momencie dyrektywa "work-life balance" wydłuża ten okres do 5 dni. Ponadto skorzystać z niego mogą nie tylko rodzice, ale też inni członkowie gospodarstwa domowego.