Poszukujesz pracy?

Rosną płace fachowców w branży motoryzacyjnej

Rosną płace fachowców w branży motoryzacyjnej

Branża motoryzacyjna to jeden z ważniejszych sektorów dla gospodarki europejskich krajów w tym Polski, gdzie znajduje się sporo fabryk uznanych koncernów. Z racji na to, że mimo obecnych problemów sektor ten wciąż się rozwija fachowcy mogą liczyć na podwyżki, gdyż liczba wakatów regularnie może rosnąć.
Branża motoryzacyjna w Polsce

Polska może wydawać się w pewnym stopniu pustkowiem na motoryzacyjnej mapie Europy. Nie posiadamy żadnego znaczącego producenta i trudno jest wierzyć, że takowym stanie się Izera, która ma produkować samochody osobowe z napędem elektrycznym w fabryce pod Jaworznem. Tak naprawdę przemysł motoryzacyjny ma jednak w naszym kraju spore znaczenie. Wiele osób może o tym nie wiedzieć, lecz Polska jest jednym z największych producentów samochodów w Europie Środkowo-Wschodniej, a sama produkcja aut osobowych i innych sprzętów powiązanych z wszelaką motoryzacją w 2016 roku wynosiła aż 11.7% produkcji całego polskiego przemysłu. Dzieje się tak, ponieważ w okresie transformacji po upadku Związku Radzieckiego w polskie fabryki zainwestowało wielu uznanych producentów, którzy dodatkowo poczuli, iż jest to dobre miejsce do prowadzenia działalności po tym jak Polska dołączyła do Unii Europejskiej.


W tym momencie jedne z największych zakładów w naszym kraju należą do koncernu Stellantis. Ten posiada bowiem byłe zakłady FCA Poland, które należały do Włochów od 1992 roku, gdy przejęli oni FSM. Produkowano tam takie auta jak Fiat 500. FCA Poland swoje fabryki posiada w Tychach oraz w Bielsku-Białej. Dodatkowo do Stellantis należą placówki wcześniej wchodzące w skład firmy Opel Manufacturing Poland. Mowa tu o zakładach w Gliwicach oraz Tychach. Przez lata był tam budowany Opel Astra, lecz teraz w Gliwicach składane będą duże samochody dostawcze koncernu Stellantis.


Oprócz Stellantis swoje placówki ma również VAG, a w zasadzie Volkswagen i należący do niego MAN. Zakłady Volkswagena znajdują się w Poznaniu i Wrześni. Tam składane są samochody dostawcze. MAN z kolei posiada zakład w Starachowicach, gdzie buduje się autobusy i w Niepołomicach, gdzie budowane są samochody ciężarowe. Dodatkowo we Wrocławiu budowane są auta ciężarowe Volvo. Spore znaczenie ma również produkcja części. Swoje zakłady tym zajmujące się posiada Toyota. Mowa tu o fabryce Toyota Manufacturing Poland położonej w Wałbrzychu. Tam składane są silniki i skrzynie biegów dla Toyoty, ale też i Citroena oraz Peugeota. Mówiąc o częściach trzeba też wrócić do zakładów należących do Stellantis. W Tychach i Bielsku-Białej znajdują się bowiem fabryki silników. Wszystkie wspomniane wcześniej firmy i fabryki to jedynie wierzchołek góry lodowej, gdyż w naszym kraju znajduje się jeszcze mnóstwo przedsiębiorstw produkujących pojazdy samochodowe, opony, czy też podzespoły.


Jak wygląda sytuacja z zatrudnieniem i płacami w branży motoryzacyjnej?

W ostatnich latach branża motoryzacyjna doskonale zna sytuację ekonomiczną na świecie i w Polsce. Z tego powodu rosną płace dla osób zatrudnionych w motoryzacji. Mowa tu przede wszystkim o fachowcach, których zaczyna brakować. Na największe podwyżki mogą liczyć pracownicy fizyczni stanowiący nawet około 70% całej branży motoryzacyjnej w naszym kraju. Ich wynagrodzenia rosną nawet o ponad 6% w skali roku. Nie są oni jednak jedyną częścią motoryzacji, która otrzymuje wzrost wynagrodzenia.


Na wyższe wynagrodzenia w branży motoryzacyjnej może liczyć praktycznie każdy od pracowników fizycznych po specjalistów, ale też i kadrę kierowniczą oraz zarządzającą. Wynoszą one od 4 do 6,5%. W tym roku z kolei są zapowiadane podwyżki na poziomie wynoszącym średnio 5,5%, dzięki czemu pracownicy w mniejszy sposób odczują skutki inflacji, która jest na dość wysokim poziomie.


Na co można liczyć w branży motoryzacyjnej?
Praca w branży motoryzacyjnej to przede wszystkim multum możliwości. Potrzebni są nie tylko pracownicy wyspecjalizowani w budowie i serwisie aut, ale także logistycy czy sprzedawcy. Dodatkowo można liczyć na atrakcyjne wynagrodzenia oraz benefity. Najczęściej spotykane to szkolenia zawodowe, czy językowe, dodatkowo opieka medyczna, polisa na życie, czy też zajęcia sportowo-rekreacyjne.