Poszukujesz pracy?

Przepisy BHP w motoryzacji

Przepisy BHP w motoryzacji

Obcowanie z motoryzacją jest dla nas codziennością, lecz nie oznacza to, że jest w pełni bezpieczne jeśli nie zostaną zachowane odpowiednie środki bezpieczeństwa. Dlatego przy poruszaniu się samochodem w pracy, czy też w warsztatach samochodowych obowiązują pewne zasady BHP, które muszą być przestrzegane dla pełnego bezpieczeństwa siebie i swoich współpracowników, a także kierowców.

Jakie przepisy BHP obowiązują w warsztatach?

Warsztaty samochodowe to miejsca, w których serwisowane są samochody osobowe. Te są bardzo skomplikowanymi konstrukcjami, które mogłyby doprowadzić do bardzo poważnego uszczerbku na zdrowiu lub nawet do utraty życia przy złamaniu zasad BHP. Dlatego są one w warsztatach egzekwowane. Zasady te można podzielić na te tyczące się czynności przed pracą oraz w trakcie pracy. Nie można też zapominać o tym, co jest zabronione. Przed rozpoczęciem pracy w warsztacie samochodowym mechanik powinien być przygotowany i ubrany w odpowiednią odzież roboczą lub posiadać ją przy sobie. Mowa tu o kombinezonie, który nosi się cały czas, ale też o takich elementach odzieży jak rękawice, czy gogle, które zakłada się jedynie przy niektórych pracach, a noszenie ich przez dłuższy czas byłoby niewygodne. Zanim rozpocznie się pracę nad samochodami warsztat musi być odpowiednio przygotowany.


Przygotowania warsztatu powinno rozpocząć się od wyczyszczenia wszelkich narzędzi i ich przygotowania. Istotne jest też pozbycie się wszelkich plam, szczególnie po oleju, by minimalizować ryzyko poślizgnięcia się, czy też pożaru. Istotne jest również przygotowanie oświetlenia. Wszystkie te rzeczy muszą być gotowe przed pracą by minimalizować ryzyko uszczerbku na zdrowiu, czy też zniszczenia samochodu, który jest naprawiany.


Zasady BHP obowiązujące podczas pracy w warsztacie samochodowym

Warsztat pełen jest łatwopalnych materiałów, czy ciężkich przedmiotów, wśród których znajdziemy na przykład samochody. Dlatego podczas pracy powinna obowiązywać pełna ostrożność. Tyczy się to szczególnie momentu podnoszenia i przenoszenia większych ciężarów, czy to gdy mowa o aucie podnoszonym za pomocą podnośnika, czy też gdy przenoszone są części samochodu takie jak nawet i cała jednostka napędowa. Niezwykle istotne jest również zadbanie o zabezpieczenie samochodu w momencie prac nad nim. Powinien być on ustawiony tak, by nie było szansy na jego ruch, bądź upadek. Dlatego gdy znajduje się na kołach ogranicza się jego ruchomość poprzez zaciągnięcie hamulca lub pozostawienie samochodu z wbitym biegiem, a podczas pracy na podnośniku najważniejsze jest zadbanie o to, by auto miało równomiernie rozłożoną masę na nim, gdyż w innym wypadku samochód mógłby się przechylić i spaść.


Nie obędzie się także bez zadbania o przechowywane części, ale w szczególności płyny i materiały niebezpieczne. W warsztatach często przechowywany jest olej, benzyna, czy też inne płyny eksploatacyjne. Dostanie się do nich niedopalonego papierosa mogłoby spowodować ogromny pożar, a gdy są one niezabezpieczone to dodatkowo istnieje ryzyko, że ktoś zatruje się jedną z nich. Dlatego wszelkie tego typu substancje muszą być przechowywane w miejscach i pojemnikach do tego przeznaczonych.


Czego nie wolno robić w warsztacie samochodowym?

Podstawa to nie pozostawianie jakiegokolwiek sprzętu czy samochodu bez zatrzymania jego pracy i odpowiedniego zabezpieczenia, gdy opuszcza się miejsce pracy. Zabronione jest także spożywanie tytoniu w miejscach innych niż do tego wyznaczone, gdyż mogłoby to spowodować niekontrolowany pożar. Z zakazów warto też nadmienić na przykład odkładanie części w miejsca do tego przeznaczone zamiast na podłogę, gdyż w ten sposób tworzymy ryzyko, że ktoś w nie wpadnie i straci równowagę lub z racji na uderzenie uszkodzi sobie kończyny dolne.


Gdzie jeszcze obowiązują przepisy BHP w motoryzacji?

Motoryzacja jest taką dziedziną, że przepisy BHP obowiązują w każdym miejscu pracy, które jest z nią powiązane. Mowa tu zarówno o warsztatach czy salonach samochodowych, jak i jakichkolwiek firmach, które korzystają ze służbowych samochodów. Przepisy BHP dotyczą również ich, o czym zawsze warto pamiętać.