Jakich pracowników dziś najbardziej brak w motoryzacji?
Motoryzacja przeżywa kryzys nie tylko w słupkach sprzedaży czy przychodach. Bardzo mocno brakuje specjalistów w wielu dziedzinach. Kogo poszukują fabryki i kto jest obecnie w stanie znaleźć pracę w motoryzacji?
Braki w ekspertach w każdej dziedzinie
Przemysł motoryzacyjny nadal opiera się na ludziach i nic tego nie zmieni. Nie mówimy tu jednak o tych wyjątkowych markach, które swoje samochody tworzą ręcznie i za zamówienie. Chodzi tutaj również o tych producentów, którzy auta tworzą na masową skalę w liczbie milionów rocznie. Tutaj bowiem rodzi się problem, bowiem sektor motoryzacyjny obecnie narzeka na braki w liczbie pracowników, w szczególności specjalistów. W Polsce brakuje ich z wielu powodów, bowiem jedną kwestią jest brak odpowiednich miejsc do kształcenia takich osób, a inną są wyjazdy osób z kwalifikacjami do innych państw, gdzie mogą liczyć na lepsze zarobki. Eksperci biją na alarm ostrzegając, iż bez solidnych zmian możemy zostać zapędzeni w ciemną uliczkę.
- Sektor motoryzacyjny może przyspieszyć, o ile poradzi sobie z jednym istotnych czynników. Hamulcem może być dostęp do wykwalifikowanej kadry, z którą już w tym roku mocno zmagali się pracodawcy. W tym niełatwym otoczeniu istotna będzie dywersyfikacja kanałów poszukiwania kandydatów i wyjście poza utarte schematy – mówi w rozmowie z portalem Menadżer Floty Jacek Opala, dyrektor rozwoju sprzedaży w firmie Exact Systems.
Obecnie prowadzone są działania, mające na celu zwiększenie liczby miejsc, w których osoby chcące pracować w branży motoryzacyjnej mogłyby zdobyć odpowiednie kwalifikacje. Zanim jednak takie ośrodki zaczną swoje działanie i zaczną wypuszczać ludzi z wykształceniem, minie kilka dobrych lat. Tymczasem specjalistów potrzebujemy tu i teraz – bez wyjątków.
Automatyzacja pracy nie wyklucza braku konieczności posiadania pracowników
Wiele osób jest zdania, iż wobec mocnej automatyzacji produkcji samochodów ludzie będą potrzebni w fabrykach coraz rzadziej. Jest to jednak absolutna nieprawda. Maszyny nie będą w stanie w pełni zastąpić człowieka, a nawet jeżeli w przypadku kwestii fizycznych tak się dzieje, w puste miejsca tworzą się nowe wakaty, które muszą zostać zastąpione świeżym narybkiem. Maszyny są w stanie wyręczyć ludzi w zadaniach, które wymagają bezwzględnej powtarzalności i dokładności, lecz zdecydowanie nie będą w stanie zastąpić nas w miejscach, gdzie konieczne jest logiczne myślenie. Oznacza to, że
motoryzacja nadal jest zdecydowanie otwarta na nowych pracowników.
Programiści pilnie poszukiwani!
W obecnej branży motoryzacyjnej bardzo potrzebni są programiści – fabryki znacznie rozbudowują swoje działy IT, którzy będą pełnili piecze nad maszynami, dostosowywali ich oprogramowanie, a także będą szybko dostosowywali siebie oraz urządzenia do nowych norm oraz modeli. Jest to świetna opcja dla osób, które kończą studia informatyczne czy robotyczne, a także dla osób, które chcąc zmienić swoją ścieżkę kariery chcą się dokształcić i zmienić swój profil zawodowy. Jest to stabilna branża, która z roku na rok nabiera na znaczeniu i jest tak naprawdę zawodem zarówno teraźniejszości, jak i przyszłości.
Kontrolerzy jakości równie potrzebni w fabrykach samochodów
Rzeczą, której nie potrafią maszyny, jest oczywiście sprawdzenie, czy dany egzemplarz spełnia wszystkie normy. Dodatkowo nowe restrykcje oraz technologie są obecnie wprowadzane bardzo szybko, a produkcja aut wręcz pędzi. To właśnie dlatego osoby na stanowiskach kontrolerów jakości będą potrzebne zawsze i wszędzie. Będą one odpowiadały za kontrolowanie działania fabryki, a także sprawdzanie, czy końcowe produkty – samochody – spełniają wszystkie normy. Dzięki temu możliwa jest optymalizacja działania.
Wykwalifikowani inżynierowie – to ich brakuje najbardziej
Nie można jednak nie wspomnieć o fakcie, iż pilnie poszukiwani w branży motoryzacyjnej są wszelkiego rodzaju inżynierowie, w szczególności inżynierowie procesu. W fabrykach są oni odpowiedzialni za standaryzację, czyli zwiększenie efektywności wszelkich procesów oraz płynne działanie taśmy produkcyjnej na każdym etapie.