Poszukujesz pracy?

Pierwsza praca - jak zdobyć doświadczenie zawodowe?

Pierwsza praca - jak zdobyć doświadczenie zawodowe?

Szukając pierwszej poważnej pracy, pisząc CV chcemy pochwalić się swoimi dotychczasowymi doświadczeniami. Jest to jednak pierwsza praca, jak mamy zdobyć potrzebne doświadczenie? Okazuje się, że możliwości mamy sporo. Budowę ścieżki zawodowej warto rozpocząć już w trakcie studiów. Nie tylko zdobędziemy praktyczne umiejętności, ale również pokażemy pracodawcy, że jesteśmy ambitni i kreatywni. Sprawdźmy najlepsze pomysły na rozwój doświadczenia zawodowego. Praktyki To najbardziej popularna ścieżka zdobywania doświadczenia. Bardzo wiele firm oferuje taką możliwość, szczególnie w postaci praktyk letnich. Dzięki temu możemy dostać się do branży, która nas interesuje. Część firm prowadzi praktyki bezpłatne, ale na wielu możemy dodatkowo oczekiwać wynagrodzenia. Co ważne jeśli się sprawdzimy istnieje duże prawdopodobieństwo, że ta sama firma zatrudni nas na stałe po zakończeniu studiów czy szkoły. Jeśli jednak nie uda nam się dostać do wybranej firmy, nie załamujmy się. Pamiętajmy, że wielu pracodawcom zależy nie tylko na praktycznych umiejętnościach z danej branży. Oczekują doświadczenia w pracy zespołowej, prowadzenia projektów, komunikatywność, umiejętności analityczne lub prezentacyjne. Wolontariat Wolontariat niekoniecznie oznacza zbieranie funduszy na zadany cel. Często możemy zaangażować się organizowanie imprez, eventów lub całe projekty. To pozwala zdobyć cenne umiejętności we współpracy, zarządzaniu, planowaniu czy negocjacjach. Wymiana studencka Jeśli tylko masz taką możliwość, wybierz opcję zagranicznej wymiany studenckiej. Poza przeżyciem niesamowitej przygody, pokażesz przyszłym pracodawcom, że jesteś otwarty, mobilny, aktywny, znasz język obcy na dobrym poziomie. Dodatkowo poznasz wielu studentów z całego świata, co na pewno przyda się w przyszłości. Grupy i społeczności Wiele portali społecznościowych tworzy grupy oparte na konkretnych zainteresowaniach i branżach. Udzielaj się na nich, bierz udział w organizowanych wydarzeniach czy szkoleniach. To cenne źródło informacji, inspiracji oraz wyjątkowa możliwość nawiązania kontaktów. Nigdy nie wiadomo kiedy mogą się przydać. Budując dwoje pierwsze doświadczenia zawodowo pamiętajmy, że nie liczy się ilość. Bardzo częste zmiany i krótkotrwałe zajęcia wręcz dają wrażenie niestałości lub braku wytrwałości.
Samochody i sytuacja firm motoryzacyjnych

Rynek pracy jest trudny ponieważ sytuacja firm motoryzacyjnych w Polsce jest ciężka. Ponad 80% firm odnotowało spadek przychodów, oczywiście powodem jest pandemia. Prognozuje się powrót do ich dobrej sytuacji w przeciągu 18-24 najbliższych miesięcy.

Kryzys na rynku półprzewodników zmusza do zawieszenia produkcji kolejnych gigantów, a oczekiwanie na nowe auta wydłuża się w nieskończoność. W Polsce sprzedaż aut nowych praktycznie została zastopowana z powodu zamykania fabryk. Przykładowo fabryka Volkswagena przerwała produkcję od połowy kwietnia. Przerwa miała związek z ciężką zimą w Teksasie, a konkretnie brakiem półprzewodników ponieważ ponad 30% ich produkcji pochodzi właśnie z tego regionu świata.

Obecna sytuacja a praca w motoryzacji

O ile produkcja nowych aut jest utrudniona, import pojazdów używanych też jest zdecydowanie na niższym poziomie to jest kilka dziedzin motoryzacji, które ciągle poszukają rąk do pracy. Co prawda sprzedaż samochodów nowych została po części przeniesiona na rynek internetowy, to jednak pojazdy używane i związana z obsługą rynku część funkcjonuje i potrzebuje obsługi.

Na pewno warsztaty szukają specjalistów, od mechaników po lakierników. Transport drogowy nadal funkcjonuje i ciągle oferuje zatrudnienie kierowców. Fabryki produkujące części zamienne, wyposażenie mają wolne etaty z racji jak by nie było potrzeb utrzymania obecnych na rynku pojazdów.

Co dalej na rynku pracy w motoryzacji?

Europejski plan odbudowy, wsparcia w powrocie do pełnej działalności zawierać zaczyna wsparcie finansowe odpowiednie do znaczenia tej branży dla gospodarki unijnej. Przemysł motoryzacyjny jest w końcu ważną częścią unijnej gospodarki, przynosi ponad 7% PKB EU, zapewnia zatrudnienie 6% ogółu pracowników i generuje 12% wartości patrząc na eksportu.

Takie działania są konieczne, aby firmy mogły poradzić sobie z kryzysem. Duża część przedsiębiorstw motoryzacyjnych (84% według badań CLEPA) planuje ograniczyć inwestycje i zmniejszyć zatrudnienie (statystycznie 78% ma w planach ograniczyć zatrudnienie).