Poszukujesz pracy?

Uwaga Praca! Jak napisać CV szyte na miarę pod konkretną ofertę pracy?

Uwaga Praca! Jak napisać CV szyte na miarę pod konkretną ofertę pracy?

Osoby szukające pracy bardzo często wysyłają niemal identyczne CV w odpowiedzi na różne ogłoszenia. Kreator CV w serwisie Praca NET pomoże Ci tego uniknąć. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest wyselekcjonowanie informacji, które szczególnie zainteresują pracodawcę. Dzięki temu zobaczy on, że potencjalny pracownik spełnia jego oczekiwania i świetnie nadaje się na dane stanowisko. Pierwszym korkiem do stworzenia idealnie pasującego CV jest dokładna analiza ogłoszenia. Przede wszystkim trzeba porównać swoje kwalifikacje, z tymi które są wymagane, aby ubiegać się o dane stanowisko. Następnie warto zapoznać się z obowiązkami dotyczącymi interesującego nas ogłoszenia. Trzeba zweryfikować, czy pokrywają się one z naszym doświadczeniem. Jeżeli spełniamy wymagania to oznacza, że możemy aplikować. Warto wpisać w CV całe doświadczenie, które jest zgodne z charakterem ogłoszenia. Zazwyczaj ma ono najważniejsze znaczenie. Ponadto niezwykle istotne jest wspomnienie nie tylko o ukończonym kierunku studiów, ale także o wszystkich szkoleniach i kursach, które są związane z nabywaniem umiejętności potrzebnych na danym stanowisku. Więcej swobody pozostawia akapit dotyczący dodatkowych umiejętności oraz kompetencji miękkich. Warto zastanowić się jakie posiadamy cechy, które mogą być pożądane i potrzebne na danym stanowisku. Nie warto zarzucać pracodawcę całą listą pozytywnych cech. W tworzeniu CV nie jest ważna ilość, ale jakość. Precyzyjne wskazanie kompetencji, wykształcenia i doświadczenia związanego z ogłoszeniem z pewnością podniesie nasza szanse na zdobycie pracy.
Samochody i sytuacja firm motoryzacyjnych

Rynek pracy jest trudny ponieważ sytuacja firm motoryzacyjnych w Polsce jest ciężka. Ponad 80% firm odnotowało spadek przychodów, oczywiście powodem jest pandemia. Prognozuje się powrót do ich dobrej sytuacji w przeciągu 18-24 najbliższych miesięcy.

Kryzys na rynku półprzewodników zmusza do zawieszenia produkcji kolejnych gigantów, a oczekiwanie na nowe auta wydłuża się w nieskończoność. W Polsce sprzedaż aut nowych praktycznie została zastopowana z powodu zamykania fabryk. Przykładowo fabryka Volkswagena przerwała produkcję od połowy kwietnia. Przerwa miała związek z ciężką zimą w Teksasie, a konkretnie brakiem półprzewodników ponieważ ponad 30% ich produkcji pochodzi właśnie z tego regionu świata.

Obecna sytuacja a praca w motoryzacji

O ile produkcja nowych aut jest utrudniona, import pojazdów używanych też jest zdecydowanie na niższym poziomie to jest kilka dziedzin motoryzacji, które ciągle poszukają rąk do pracy. Co prawda sprzedaż samochodów nowych została po części przeniesiona na rynek internetowy, to jednak pojazdy używane i związana z obsługą rynku część funkcjonuje i potrzebuje obsługi.

Na pewno warsztaty szukają specjalistów, od mechaników po lakierników. Transport drogowy nadal funkcjonuje i ciągle oferuje zatrudnienie kierowców. Fabryki produkujące części zamienne, wyposażenie mają wolne etaty z racji jak by nie było potrzeb utrzymania obecnych na rynku pojazdów.

Co dalej na rynku pracy w motoryzacji?

Europejski plan odbudowy, wsparcia w powrocie do pełnej działalności zawierać zaczyna wsparcie finansowe odpowiednie do znaczenia tej branży dla gospodarki unijnej. Przemysł motoryzacyjny jest w końcu ważną częścią unijnej gospodarki, przynosi ponad 7% PKB EU, zapewnia zatrudnienie 6% ogółu pracowników i generuje 12% wartości patrząc na eksportu.

Takie działania są konieczne, aby firmy mogły poradzić sobie z kryzysem. Duża część przedsiębiorstw motoryzacyjnych (84% według badań CLEPA) planuje ograniczyć inwestycje i zmniejszyć zatrudnienie (statystycznie 78% ma w planach ograniczyć zatrudnienie).