Poszukujesz pracy?

Pisanie CV bez doświadczenia

Pisanie CV bez doświadczenia

Dobrze przygotowane curriculum vitae, a w skrócie CV niejednokrotnie jest przepustką do rozwoju kariery zawodowej. Stanowi pierwszą linię weryfikacji z która mają styczność osoby odpowiedzialne za rekrutację, dlatego tak ważne, aby było atrakcyjne i przyciągnęło uwagę potencjalnego pracodawcy. Osobom, które zmieniają pracę łatwiej jest uzupełnić wszystkie ważne informacje, jednak nie oznacza to, że bez doświadczenia zawodowego nie ma szansy na znalezienie zatrudnienia. Przeczytaj jakie informacje umieścić w CV, aby znaleźć wymarzoną posadę - w końcu każdy z nas kiedyś zaczynał od zera.

Co bezwzględnie powinno znaleźć się w CV?

Kiedy znalazłeś odpowiadające Ci ogłoszenie o pracę, czas napisać dobre CV. Dobre, czyli takie, które sprawi, że to właśnie Ty przykujesz uwagę rekrutera i zostaniesz zaproszony do kolejnego etapu lub na rozmowę kwalifikacyjną. Pamiętajmy, bowiem, że niektóre postępowania kwalifikacyjne są kilkuetapowe, w zależności od stanowiska na jakie aplikujemy. Nie ma także jednego, uniwersalnego wzoru jak powinien wyglądać życiorys, natomiast warto oprzeć się na niezbędnych elementach, które powinny się tam znaleźć. Podstawowa sekcja, która powinna znaleźć się w CV to dane osobowe, czyli imię i nazwisko, data urodzenia oraz dane kontaktowe takie jak e-mail oraz numer telefonu. Te ostatnie warto wyróżnić, aby ułatwić osobom odpowiadający za nabór późniejszy kontakt. Bezwzględnie należy pamiętać, aby unikać niepoważnie brzmiących adresów mailowych. Najlepszy będzie taki zbudowany z imienia i nazwiska lub inicjałów. Kolejnym krokiem będzie zdjęcie, najlepiej biznesowe – taki profesjonalny wizerunek zawsze działa na plus. Konieczne jest także zamieszczenie informacji nt. naszego wykształcenia oraz doświadczenia, w tym udziału w różnych kursach, stażach i wolontariatach. Warto także wspomnieć o dodatkowych umiejętnościach, w tym oczywiście o znajomości języków obcych. Nie zapomnijmy także o klauzuli o ochronie danych osobowych zgodnej z RODO, której akceptacja jest jest niezbędna, aby brać udział w postępowaniu rekrutacyjnym.Jak napisać dobre CV, gdy nie posiadasz doświadczenia zawodowego?

Napisanie CV wydaje się prostą sprawą, jeżeli tak naprawdę nie masz problemu z tym żeby opisać dotychczasową ścieżkę kariery. Co jednak zrobić w przypadku, gdy dopiero skończyłeś studia i chcesz rozpocząć zbieranie doświadczenia zawodowego, zdobywając pierwszą, upragnioną pracę? Przede wszystkim musisz skupić się na tym, żeby CV było dostosowane do konkretnego ogłoszenia. Warto użyć zwrotów oraz słów, które są w nim zawarte, czym możesz podkreślić swoje zainteresowanie ofertą, a także determinację i zaangażowanie. Musisz zastanowić się jakie cechy Twojego charakteru oraz umiejętności byłyby przydatne na danym stanowisku pracy i odpowiednio je zaakcentować. Jeżeli aplikujesz na stanowisko związane z marketingiem internetowym, zamieść informacje np. o prowadzonym fanpage’u n Facebooku lub znajomości narzędzi Google AdWords i Google Analytics. Staraj się przekazywać informacje na swój temat w sposób jak najbardziej interesujący. Częsty zwrot „znajomość pakietu MsOffice” niewiele mówi, ale jeżeli podkreślisz, że znasz zaawansowane funkcje MS Excel lub programów graficznych, możesz zainteresować swoją osobą. Chcąc aplikować na stanowisko kucharza, podkreśl swoje zainteresowania tą tematyk. Być może prowadzisz bloga na którym zamieszczasz swoje przepisy, a jeśli tego nie robisz, to może warto zacząć. W kwestii edukacji, wystarczy jeżeli skupisz się na studiach, chyba, że profil szkoły średniej będzie odpowiadał tematycznie ogłoszeniu o pracę. Osobom, które starają się o pierwszą pracę jest trudniej, ale nie znaczy to, że są one od razu skreślone. Doświadczenie można zdobywać na różnego rodzaju kursach, wolontariacie, praktykach, które są obowiązkowe na każdych studiach. W CV dobrze też zawrzeć wzmiankę o odbytych szkoleniach i zdobytych certyfikatach czy uprawnieniach – takie informacje pokażą, że jesteś osobą ambitną i nie bojącą się wyzwań. Dlatego zamieść także biznesowe zdjęcie, które na pewno potem przyda się na różnego rodzaju portalach dla profesjonalistów typu Goldenline czy LinkedIn. Kolejnym elementem, który może zainteresować rekruterów, będzie ciekawe hobby. Idealnie jeśli Twoje zainteresowania są bezpośrednio związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Doświadczenie podczas studiów najlepiej zdobywać na różnego rodzaju stażach czy praktykach. W życiorysie możemy wspomnieć o obowiązkach, które wykonywaliśmy oraz referencjach. Spore możliwości dają także organizacje studenckie, dzięki którym będziesz mógł brać udział w różnego rodzaju konferencjach, nawet w roli prelegenta, co z pewnością będzie dobrze odebrane przez pracodawcę. Warto podkreślić, że takie pierwsze CV nie powinno być dłuższe niż jedna strona – chcąc przekazać za wiele informacji, możemy osiągnąć efekt przeciwny do zamierzonego.Skorzystaj ze sprawdzonych rozwiązań

Przy tworzeniu CV warto wykorzystać różnego rodzaju programy dostępne w sieci. Pozwolą Ci one na stworzenie czytelnego i przejrzystego życiorysu, a także dadzą możliwość wyboru spośród kilku szablonów. Pamiętajmy także o formacie w jakim przesyłam CV, jeżeli robimy to w formie elektronicznej. Najbardziej odpowiedni będzie dokument PDF – będziesz mieć pewność, że nic się nie rozjedzie przy o otwieraniu, bo pamiętajmy, że nie każdy korzysta z programu MS Word.


Samochody i sytuacja firm motoryzacyjnych

Rynek pracy jest trudny ponieważ sytuacja firm motoryzacyjnych w Polsce jest ciężka. Ponad 80% firm odnotowało spadek przychodów, oczywiście powodem jest pandemia. Prognozuje się powrót do ich dobrej sytuacji w przeciągu 18-24 najbliższych miesięcy.

Kryzys na rynku półprzewodników zmusza do zawieszenia produkcji kolejnych gigantów, a oczekiwanie na nowe auta wydłuża się w nieskończoność. W Polsce sprzedaż aut nowych praktycznie została zastopowana z powodu zamykania fabryk. Przykładowo fabryka Volkswagena przerwała produkcję od połowy kwietnia. Przerwa miała związek z ciężką zimą w Teksasie, a konkretnie brakiem półprzewodników ponieważ ponad 30% ich produkcji pochodzi właśnie z tego regionu świata.

Obecna sytuacja a praca w motoryzacji

O ile produkcja nowych aut jest utrudniona, import pojazdów używanych też jest zdecydowanie na niższym poziomie to jest kilka dziedzin motoryzacji, które ciągle poszukają rąk do pracy. Co prawda sprzedaż samochodów nowych została po części przeniesiona na rynek internetowy, to jednak pojazdy używane i związana z obsługą rynku część funkcjonuje i potrzebuje obsługi.

Na pewno warsztaty szukają specjalistów, od mechaników po lakierników. Transport drogowy nadal funkcjonuje i ciągle oferuje zatrudnienie kierowców. Fabryki produkujące części zamienne, wyposażenie mają wolne etaty z racji jak by nie było potrzeb utrzymania obecnych na rynku pojazdów.

Co dalej na rynku pracy w motoryzacji?

Europejski plan odbudowy, wsparcia w powrocie do pełnej działalności zawierać zaczyna wsparcie finansowe odpowiednie do znaczenia tej branży dla gospodarki unijnej. Przemysł motoryzacyjny jest w końcu ważną częścią unijnej gospodarki, przynosi ponad 7% PKB EU, zapewnia zatrudnienie 6% ogółu pracowników i generuje 12% wartości patrząc na eksportu.

Takie działania są konieczne, aby firmy mogły poradzić sobie z kryzysem. Duża część przedsiębiorstw motoryzacyjnych (84% według badań CLEPA) planuje ograniczyć inwestycje i zmniejszyć zatrudnienie (statystycznie 78% ma w planach ograniczyć zatrudnienie).