Dobrze przygotowane curriculum vitae, a w skrócie CV niejednokrotnie jest przepustką do rozwoju kariery zawodowej. Stanowi pierwszą linię weryfikacji z która mają styczność osoby odpowiedzialne za rekrutację, dlatego tak ważne, aby było atrakcyjne i przyciągnęło uwagę potencjalnego pracodawcy. Osobom, które zmieniają pracę łatwiej jest uzupełnić wszystkie ważne informacje, jednak nie oznacza to, że bez doświadczenia zawodowego nie ma szansy na znalezienie zatrudnienia. Przeczytaj jakie informacje umieścić w CV, aby znaleźć wymarzoną posadę - w końcu każdy z nas kiedyś zaczynał od zera.
Kiedy znalazłeś odpowiadające Ci ogłoszenie o pracę, czas napisać dobre CV. Dobre, czyli takie, które sprawi, że to właśnie Ty przykujesz uwagę rekrutera i zostaniesz zaproszony do kolejnego etapu lub na rozmowę kwalifikacyjną. Pamiętajmy, bowiem, że niektóre postępowania kwalifikacyjne są kilkuetapowe, w zależności od stanowiska na jakie aplikujemy. Nie ma także jednego, uniwersalnego wzoru jak powinien wyglądać życiorys, natomiast warto oprzeć się na niezbędnych elementach, które powinny się tam znaleźć. Podstawowa sekcja, która powinna znaleźć się w CV to dane osobowe, czyli imię i nazwisko, data urodzenia oraz dane kontaktowe takie jak e-mail oraz numer telefonu. Te ostatnie warto wyróżnić, aby ułatwić osobom odpowiadający za nabór późniejszy kontakt. Bezwzględnie należy pamiętać, aby unikać niepoważnie brzmiących adresów mailowych. Najlepszy będzie taki zbudowany z imienia i nazwiska lub inicjałów. Kolejnym krokiem będzie zdjęcie, najlepiej biznesowe – taki profesjonalny wizerunek zawsze działa na plus. Konieczne jest także zamieszczenie informacji nt. naszego wykształcenia oraz doświadczenia, w tym udziału w różnych kursach, stażach i wolontariatach. Warto także wspomnieć o dodatkowych umiejętnościach, w tym oczywiście o znajomości języków obcych. Nie zapomnijmy także o klauzuli o ochronie danych osobowych zgodnej z RODO, której akceptacja jest jest niezbędna, aby brać udział w postępowaniu rekrutacyjnym.
Napisanie CV wydaje się prostą sprawą, jeżeli tak naprawdę nie masz problemu z tym żeby opisać dotychczasową ścieżkę kariery. Co jednak zrobić w przypadku, gdy dopiero skończyłeś studia i chcesz rozpocząć zbieranie doświadczenia zawodowego, zdobywając pierwszą, upragnioną pracę? Przede wszystkim musisz skupić się na tym, żeby CV było dostosowane do konkretnego ogłoszenia. Warto użyć zwrotów oraz słów, które są w nim zawarte, czym możesz podkreślić swoje zainteresowanie ofertą, a także determinację i zaangażowanie. Musisz zastanowić się jakie cechy Twojego charakteru oraz umiejętności byłyby przydatne na danym stanowisku pracy i odpowiednio je zaakcentować. Jeżeli aplikujesz na stanowisko związane z marketingiem internetowym, zamieść informacje np. o prowadzonym fanpage’u n Facebooku lub znajomości narzędzi Google AdWords i Google Analytics. Staraj się przekazywać informacje na swój temat w sposób jak najbardziej interesujący. Częsty zwrot „znajomość pakietu MsOffice” niewiele mówi, ale jeżeli podkreślisz, że znasz zaawansowane funkcje MS Excel lub programów graficznych, możesz zainteresować swoją osobą. Chcąc aplikować na stanowisko kucharza, podkreśl swoje zainteresowania tą tematyk. Być może prowadzisz bloga na którym zamieszczasz swoje przepisy, a jeśli tego nie robisz, to może warto zacząć. W kwestii edukacji, wystarczy jeżeli skupisz się na studiach, chyba, że profil szkoły średniej będzie odpowiadał tematycznie ogłoszeniu o pracę. Osobom, które starają się o pierwszą pracę jest trudniej, ale nie znaczy to, że są one od razu skreślone. Doświadczenie można zdobywać na różnego rodzaju kursach, wolontariacie, praktykach, które są obowiązkowe na każdych studiach. W CV dobrze też zawrzeć wzmiankę o odbytych szkoleniach i zdobytych certyfikatach czy uprawnieniach – takie informacje pokażą, że jesteś osobą ambitną i nie bojącą się wyzwań. Dlatego zamieść także biznesowe zdjęcie, które na pewno potem przyda się na różnego rodzaju portalach dla profesjonalistów typu Goldenline czy LinkedIn. Kolejnym elementem, który może zainteresować rekruterów, będzie ciekawe hobby. Idealnie jeśli Twoje zainteresowania są bezpośrednio związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Doświadczenie podczas studiów najlepiej zdobywać na różnego rodzaju stażach czy praktykach. W życiorysie możemy wspomnieć o obowiązkach, które wykonywaliśmy oraz referencjach. Spore możliwości dają także organizacje studenckie, dzięki którym będziesz mógł brać udział w różnego rodzaju konferencjach, nawet w roli prelegenta, co z pewnością będzie dobrze odebrane przez pracodawcę. Warto podkreślić, że takie pierwsze CV nie powinno być dłuższe niż jedna strona – chcąc przekazać za wiele informacji, możemy osiągnąć efekt przeciwny do zamierzonego.
Przy tworzeniu CV warto wykorzystać różnego rodzaju programy dostępne w sieci. Pozwolą Ci one na stworzenie czytelnego i przejrzystego życiorysu, a także dadzą możliwość wyboru spośród kilku szablonów. Pamiętajmy także o formacie w jakim przesyłam CV, jeżeli robimy to w formie elektronicznej. Najbardziej odpowiedni będzie dokument PDF – będziesz mieć pewność, że nic się nie rozjedzie przy o otwieraniu, bo pamiętajmy, że nie każdy korzysta z programu MS Word.